Červenec 2010

Po čem holky touží

27. července 2010 v 12:03 | Pavel Němec
Když jsem projížděla krabici, ve které jso učesáky, narazila jsem na jeden, který mě opravdu zaujal. No, hlavně mě zaujal titulek "Po čem holky touží". Když jsem si ho přečetla byla jsem nadšená, jak nějaký třicátník vystihl dnešní dívčí mládeš. Proto jsem se rozhodla vám zde tento článek napsat. Mimojiné je s časopisu Premiere (listopad 2008, číslo 101), ale bohužel už přestal vycházet už před rokem, ale pořád má svoje webovky-www.premiere.cz.

Do kin už míří Stmívání i High School Musical 3, dva fenomény, jež si získaly srdce milionů divaček. Jsou ta děvčata v pořádku?

Kde jsou ty časy, kdy si dívky tapetovaly pokojíčky plakáty, ze kterých svůdně shlížel mladý bůh Leonardo DiCaprio? No ano, jsou nenávatně přyř, zmizely v hlubinách stejně jako sám Titanic, který ho vyzvedl na výsluní. Pokud tento měsíc zajdete ne thriller Labyrint lží, zjistíte, že DiCaprio už solidně strejcovatí a pěstuje si přesvědivou imageživotem omláceného chlápka s pistolí v ruce. Ale pozor: jestliže do kina vyrazíte s mladší přítelkyní nebo dokonce s dcerou, dost možná se žádného thrilleru nedočkáte. U pokladen vás donutí koupit lístky na Stmívání. Tedy pokud už tenhle film neviděla s kamarádkami třikrát…

Zatímco Leo hrubne a zarůstá vousem, o slovo se hlásí noví idolové dívčích srdcí - a Robert Pattinson ze Stmívání patří k těm nejúspěšnějším. A to navzdory tomu, že před rokem by ho na ulici poznal málokdo a že zmíněný snímek zatím nikdo neviděl. Stačilo pár fotek z filmu, trailer a samozřejmě i literární předloha, kterou si fanynky zamilovaly ještě mnohem dřív než jeho. Shodou okolností se v našich kinosálech o pouhý týden později objeví další velký fenomén, jehož cílovou skupinou jsou v první řadě dospívající dívky: High School Musical neboli Muzikál ze střední. Oba tyto monstrhity mají mnoho společného. Během relativně krátké existence si stačily vybudovat obrovskou fanynkovskou základnu. A na adresu obou se současně snesla i nevybíravá kritika takřka identického ražení: mnohým jsou trnem v oku šablonovité postavy, koňská dávka kýče nebo klišovitý příběh. Opovažte se ovšem vynášet podobné soudy veřejně někde na internetu. Jak už se přesvědčili mnozí recesisti i řadoví účastníci webových diskuzí, během chvíle se přiřítí virtuální roj anonymních fanynek, které vám jedna po druhé a s různou mírou kultivovanosti sdělí něco ve smyslu ,vůbec jsi to nepochopil´, ,vsadím se že jsi to ani nečet a jenom blbě papouškuješ´, popřípadě ,ty prostě závidíš co!! LOL´. Ostatně, bohatě stačila i krátká poznámka v minulém Premiere o tom, že Stmívání je literární obdobou hloupoučké kapely Tokio Hotel, a redakční pošta se okamžitě zaplnila nesouhlasnými, rozhořčenými, až bezmála výhružnými dopisy…

Člověk by snadno mohl podlehnout dojmu, že vkus mládeže je otřesnější než kdy jindy - v tu chvíli by si ovšem měl dát facku za to, že už uvažuje jako zatrpklý důchodce. Ten vkus je totiž úplně stejný jako dřív. Jestliže jsme na začátku řekli, že ,dicapriovské časy´ jsou fuč, měli bychom to poopravit - jsou pořád tady, vystřídaly se pouze tváře a jména idolů. Dá se jistě namítnout, že Titanic byl poctivý jedenáctioscarový velkofilm, natočený vynalézavým Jamesem Cameronem a zachycující zásadní historickou událost. Kdežto oba dnešní hity jsou technicky slabší a po stránce děje zcela přímočaré.

Jenomže ani holky v 90. letech si nelepily DiCapria na stěny proto, jak skvěle se autorům Titanicu povedlo zrekonstruovat schodiště na dolní palubě. Uchvátila je jednoduše tvářička mladého herce - a primitivní pohádka o tom, jak dva mladí lidé z neslučitelných společenských táborů vzpláli osudovou láskou. Jinými slovy jde o totéž schéma, na němž stojí i Stmívání a Muzikál ze střední. A které docela slušně zpracoval už jakýsi Shakespeare.

Filmy Stmívání a Muzikál ze střední 3: Maturitní ročník svým způsobem završují letošní ´ženské´ Hollywoodem. Producenti byli donedávna přesvědčeni, že tituly šité na míru osobám něžnějšího pohlaví sice mohou vydělat, ale nikdy se z nich nevyklubou hity v pravém slova smyslu. Z omylu je vyvedla veleúspěšná celovečerní verze Sexu ve městě s tržbami přes 400 milionů dolarů, následovaná například skromnějším filmem Ženy, který jde do našich kin tento měsíc. A vše nasvědčuje tomu, že žebříčky návštěvnosti zdolá i Stmívání, jež nejen my považujeme za zajímavější premiéru než nový Muzikál.

Zpívaná sága ze střední školy už se totiž stačila z velké části vyčerpat předchozími díly. Zato Stmívání platí za žhavé zboží, které je právě in, a půjde-li vše podle plánu, dočká se ještě tří pokračování. Že přinejmenším jeden další díl vznikne, je skoro jisté: rozpočet jedničky činí pouhých 37 milionů dolarů, což je částka, která by se měla vrátit hned během prvního týdne promítání. Především se ale upíří romanci už na papíře povedlos, o čem snili autoři všech fantaskních sérií z posledních let: přetáhnout k sobě část čtenářstva Harryho Pottera. Do románů určených pro ´young adults´ se ze zvědavosti začetli i dospělí, a mnozí této ´krvavě červené knihovně´ rzchle propadli.

Co dělat v případě, že vás dívčí filmy poháněné adorací ústředního hezouna otravují? Uklidňujte se tím, jak dopadl Leo DiCaprio. Třeba i Robert Pattinson či Zac Efron z Muzikálu jednou budou přesvědčivě hrát drsňáky v thrillerech. A až na takový film půjdete, budou mít mladé holky plné hlavy zase někoho jiného; protože není puberty bez idolů.